دمنوش‌های گیاهی شگفت‌انگیز برای ورزشکاران

انواع چای و دمنوش به ورزشکاران پیشنهاد می‌شود، اما در این مطلب دمنوش‌هایی انتخاب شده‌اند که برای حمایت از سلامت ورزشکاران استثنایی هستند.

چای سبز: چای سبز یکی از سالم‌ترین چای‌ها در دنیا و سرشار از مقادیر بالای آنتی‌اکسیدان‌ها است. ترکیبات موجود در چای سبز می‌توانند کاهش وزن را، از طریق افزایش سرعت متابولیسم (سوخت و ساز بدن) و افزایش سطح انرژی بهبود دهند. چای سبز می تواند باعث افزایش میزان ترشح آدرنالین، بهبود استقامت و کاهش خستگی شود؛ بنابراین شما انرژی لازم برای مقابله یا رقابت با هر چیزی را دارید. نوشیدن یک یا دو فنجان چای سبز در روز بهترین روش برای اطمینان از عملکرد بهینه و سلامتی است.

دمنوش ریشه زنجبیل: دمنوش زنجبیل یکی از گزینه‌های موجود در بین انواع چای‌ها است و با مزایای متنوع سلامتی، از معمولی تا شگفت‌انگیز مرتبط است. سالیان سال، دمنوش ریشه زنجبیل برای تسکین درد و التهاب ناشی از آرتریت و سایر آسیب‌ها مرتبط بوده است. به هنگام رنجش از یک جراحت، شما باید به طور منظم حداقل دو تا سه مرتبه در روز از دمنوش زنجبیل استفاده کنید. این روش به تدریج التهاب و احساسات دردناک حاصل از زخم را کاهش خواهد داد. همچنین نوشیدن این دمنوش می تواند دردهای ماهیچه‌ای و ممتد (تیر کشیدن) را تسکین دهد و جریان گردش خون را افزایش دهد، موضوعی که می تواند به افزایش سرعت دوره بهبودیِ (ریکاوری) بسیاری از آسیب ها کمک کند.

چای سبز و علف لیمو: همه ما در مورد فواید بی‌نظیر حاصل از نوشیدن چای سبز می‌دانیم اما مخلوط آن با علف‌لیمو (Lemongrass) نیز اثرات بسیار عالی بر بدن دارد. علف لیمو می‌تواند فواید بسیار دیگری مانند کاهش التهاب و حتی کمک به پاکسازی پوست را داشته باشد. اثرات آرام کننده علف لیمو به آرامش بدن، بدون اینکه موجب خواب شود، کمک خواهد کرد. فایده بسیار عالی دیگر علف لیمو این است که این گیاه می‌تواند باعث پاکسازی و سم‌زدایی بدن شود. این دمنوش گیاهی باعث کمک به تصفیه جریان خون می‌شود که برای جریان خون آهسته‌‌تر در سراسر بدن مفید است.

دمنوش گل بابونه: در طول سال‌ها، چای بابونه به عنوان یکی از ایمن‌ترین و تسکین‌دهنده‌ترین چای‌های موجود مشهور بوده است. ترکیب فعالی که کمک می‌کند بابونه در بسیاری از مشکلات سلامتی بسیار مؤثر باشد، “بیسابول” موجود در روغن ضروری حاصل از گل بابونه است. ثابت شده است که این روغن دارای خواص آنتی‌باکتریال و ضدالتهاب است که باعث می‌‍‌‌شود در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر باشد. همچنین بابونه، به دلیل حضور فلاوونویید “کریسین”، به عنوان یک خواب‌آور عمل می‌کند. نوشیدن دمنوش بابونه گرم قبل از خواب می تواند باعث بالا بردن دمای بدنتان شود که به خواب شبانه بهتر کمک می‌کند. 

جینسینگ انرژی زا در بدنسازی: جینسینگ یکی ازموادهای انرژی زا در ورزش بدنسازی می باشد.
جینسینگ خواص بسیار زیادی دارد که این خواص برای یک بدنسازمی تواند بسیارجذاب باشد. جینسینگ اگر برای قبل ازتمرین استفاده شود می تواند بسیارنیروزا باشد.
جینسینگ می تواند قدرت جذب بدن را برای جذب پروتئین و آمینواسیدها و همچنین کربوهیدرات بسیاربیشترکند. به همین منظوراگرقصد دارید استفاده هوشمندی ازجینسینگ در ورزش بدنسازی انجام بدهید. می توانید روزی ۳ بار در وعده های مختلف و هر بار ۲ گرم استفاده نمایید.
اگرقصد استفاده ازکراتین و یا گلوتامین را دارید بهتراست که حتما ازجینسینگ درکنارمکمل های خود استفاده نمایید.
جینسینگ می تواند کراتین و گلوتامین را به راحتی به درون عضلات بکشد. و درنتیجه باعث افزایش بهترحجم عضلات شود. جینسینگ باید با معده خالی استفاده شود تا خیلی سریع کارایی خود را نشان بدهد. امروزه نوشابه های انرژی زا حاوی مقادیری جینسینگ می باشد اما ازآنجایی که درترکیب این نوشابه ها ازکافئین استفاده می شود قدرت جذب و کارایی جینسینگ پایین می آید. جینسینگ می تواند باعث کات کردن بیشترعضلات شود. و همین باعث شده است که درترکیب بیشترچربی سوزها استفاده شود. مصرف شیر به همراه جینسینگ باعث خنثی شدن اثرآن خواهد شد. برای این که انرژی ازدست رفته دوباره تامین شود و آمادگی کامل برای تمرینات جلسه بعدی را داشته باشید می توانید بعد ازتمرینات بدنسازی ۵ گرم جینسینگ را به محلول پروتئینی خود اضافه کنید.