راز سلامتی بخش میخک

راز سلامتی بخش میخک

احتمالا وقتی که به میخک (Syzygium aromaticum) فکر می‌کنید، فقط به نظرتان می‌رسد بسیاری از غذاها با این ادویه متمایز طعم‌دار می‌شوند؛ اما آیا از کاربردهای متنوع دیگر این چاشنی ساده چیزی می‌دانید؟ میخک تنها یک ادویه در میان سایر ادویه‌های موجود در قفسه آشپزخانه نیست؛ بلکه می‌تواند به عنوان یک مکمل قدرتمند برای سلامتی با کاربردهای متنوع و گسترده باشد. این مطلب به شما برای درک راز میخک کمک می‌کند.

ترکیبات فعال مهم در میخک
جوانه گل میخک حاوی مخلوطی خارق العاده از ترکیباتی است که در سایر گیاهان موجود نیست، ترکیبی که به این گیاه خواص دارویی منحصر به فردی می‌بخشد. ترکیبات مهم میخک شامل گالوتانین‌ها، تری‌ترپن‌ها، فلاوونوییدها وفنولیک اسیدها است.

خواص دارویی میخک
رژیم گیاهی حاوی میخک می‌تواند به تسکین انواع بیمای‌های متنوع داخلی و خارجی کمک کند. به عنوان یک مکمل این ادویه می‌تواند به صورت کامل، پودر یا اسانس روغنی مصرف شود.

۱- مصرف میخک می‌تواند باعث تسکین پوشش داخلی روده شود و به هضم و تسکین ناراحتی معده کمک کند. 
۲- میخک می‌تواند به مری در تولید خلط بیشتر، به عنوان یک خلط‌‌‌آور (اکسپکتورانت)، کمک کند و از شدت سرفه بکاهد.
۳- میخک خاصیت ضددرد به ویژه برای درد دندان دارد. می‌توان ادویه میخک پودرنشده را به‌طور مستقیم بر روی لثه در ناحیه آسیب دیده قرار داد. لایه‌ی پوستی نازک لثه روغن میخک را به راحتی جذب می‌کند و باعث تسکین درد به شکل موضعی می‌شود. کاربرد دیگر میخک که کارایی آن کمتر است، مصرف آن بر روی پوست به منظور کمک به آفتاب سوختگی است. 
۴- میخک می‌تواند به عنوان یک عامل ضدمیکروبی عمل کند و باعث نابودی انگل‌ها و باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش شود. در دوز مناسب، می‌تواند به تسکین نفخ بیش از حد نیز کمک کند. 
۵- براساس برخی مشاهدات، ترکیبات خاص موجود در میخک به عنوان آنتی‌هیستامین‌ها عمل می‌کنند و راه سینوس‌ها را تمیز و باز می‌کنند. 
۶- مصرف موضعی روغن میخک می‌تواند به تسکین درد ناشی از روماتیسم، انواع آرتریت (ورم مفاصل) و یا سایر دردهای ناشی از التهاب کمک کند.