4 دلیل علمی اثبات مفید بودن زیره برای کودکان
۴ دلیل علمی اثبات مفید بودن زیره برای کودکان

۴ دلیل علمی اثبات مفید بودن زیره برای کودکان

در این مطلب ۴ دلیل علمی برای لزوم استفاده منظم از زیره در رژیم‌ غذایی کودکان، مورد بررسی قرار گرفته است:

۱- تقویت سیستم گوارش کودکان:

مطالعات نشان داده‌اند که زیره هضم را از طریق افزایش تولید آنزیم‌های پانکراسی، به‌خصوص آمیلاز، تریپسین و کیموتریپسین تقویت می‌کند. آمیلاز نشاسته را تجزیه می‌کند و دو آنزیم دیگر بر پروتئین اثر می گذارند. این ادویه اثرات ضداسهال نیز دارد. چای زیره (حاوی ا قاشق چایخوری دانه‌های زیره در یک فنجان آب داغ به مدت ۱۰ دقیقه) برای کولیک یا نفخ کودکان توصیه شده است. سیستم‌های گوارشی نوزادان نابالغ است و ممکن است هضم و جذب برخی غذاها مانند عدس و لوبیا که سرشار از مواد مغذی هستند، برای آن ها سخت‌تر باشد.

۲- کمک به سیستم ایمنی نوزادان:

زیره سلول‌های لنفوسیت T را که از سلاح‌های ضروری پاسخ ایمنی بدنمان هستند، فعال می‌کند. این سلول‌ها مهاجمان بیگانه مانند باکتری و ویروس‌ها را تشخیص می‌دهند و از بین می‌برند. در جانورانی که سیستم ایمنی آن‌ها بسیار شبیه سیستم ایمنی نوزادان بود، زیره عملکرد سیستم ایمنی را از طریق افزایش وزن تیموس و طحال افزایش داد. انجام آزمایش بر روی انسان هنوز انجام نشده است اما براساس مطالعه حیوانی و تجربیات پیشینیان، مصرف منظم زیره می‌تواند سیستم ایمنی ما را برای مبارزه برعلیه انواع عفونت قدرتمند کند.

۳- ضد باکتری و ضد قارچ:

نه تنها زیره سیستم ایمنی ما را تقویت می‌کند بلکه مستقیما قارچ‌ها و باکتری‌ها را به دلیل ترکیب کومین‌آلدهید از بین می‌برد. کومین‌آلدهید ترکیبی ضدباکتری در برابر طیفی از عوامل بیماری‌زا است. زیره توانایی ایجاد اختلال در کولونی‌های باکتریایی سرسخت و مقاوم به دارو به نام بیوفیلم‌ها را دارد و فعالیت ضدقارچی در برابر قارچ‌های بیماری‌زای حیوانی و انسانی نشان می‌دهد. کودکان دنیای جدیدشان را از راه دهانشان کشف می‌کنند و بدن آن‌ها با انواع باکتری‌های مفید و مضر آشنا می‌شود. اقدامات ضدباکتریایی پایدار به واسطه استفاده از ادویه‌جاتی مانند زیره در غذای کودکان قطعا روش خوبی است.

۴- آهن:

مقدار کم زیره سبز، مقادیر قابل توجهی آهن دارد. ۱ قاشق چایخوری از دانه‌های زیره (حدود نصف قاشق چایخوری پودر دانه زیره)، ۱/۴ میلی گرم یا حدود ۱۲ درصد از مقدار آهن توصیه شده روزانه برای کودکان ۷-۱۲ ماه را دارد. تا ۶ ماهگی، کودکان مقدار کافی از ذخایر آهن را از شیر مادرشان یا غذای کودک غنی شده با آهن دریافت کرده‌اند.پس از ۶ ماهگی، لازم است ذخایر آهن کودکان از طریق رژیم غذاییشان حفظ شوند. زیره منبع آهن غیر هِم است که می‌توان به عنوان یک افزودنی خوشمزه و سالم به رژیم غذایی کودک افزود.
برای افزایش جذب آهن از منابع غیر هِم، بهتر است آن را با غذاهای سرشار از ویتامین ث مصرف کنید.