رازیانه و سلامتی بانوان
رازیانه و سلامتی بانوان

رازیانه گیاهیست با طبع گرم و خشک، و برای سلامتی بانوان نقش بسزایی دارد.
رازیانه یا بادیان گیاهی است سرشار از ترکیبات هورمونی زنانه بنام ” استروژن ” است، در طب سنتی بعنوان ضد بلغم و صفرا یاد میشود.
طعمی شبیه به شیرین بیان دارد و شبیه کرفس و با رنگ سفید است، ولی بیشتر ار بذر رازیانه استفاده میشود.
رازیانه برای درمان اختلالات قاعدگی، اختلالات دوران یائسگی و بهبود ورم معده مفید است.

رازیانه به دلیل خواص و جدول ارزش غذایی که دارد برای هر فرد و در هر گروه سنی مناسب است ولی بیشتر به لحاظ دارا بودن استروژن، در درمان های هورمونی بانوان مورد استفاده قرار میگیرد.

خواص رازیانه برای بانوان

  • کاهش اختلالات قاعدگی: رازیانه به دلیل قاعده آور بودن، عمکرد هورمون های بدن را تنظیم میکند و سب منظم شدن قاعدگی میشود؛ همچنین در کاهش درد قاعدگی موثر است.
  • کاهش اختلالات یائسگی: بانوان از ۴۵ سالگی به دلیل نزدیک شدن به سن یائسگس دچار اختلالاتی از قبیل گرگرفتگی میشوند و بعضا عصبی مزاج میشوند، رازیانه به دلیل تنظیم هورمون استروژن و طبع گرم و خشکی که دارد ای اخلالات را کاهش میشود. (سن یائسگی در افراد متفاوت است و غالبا از ۴۵ تا ۶۰ سال میباشد.) “البته ما خانم بالای ۱۸ سال نداریم ولی خب😜”
  • افزایش سایز سینه:  رازیانه به سبب داشتن ماده ای بنام فلائونوئید باعث افزایش ترشح هورمون استروژن شده و به ساخت سلول های بافت سینه بانوان کمک میکند، و میتواند باعث افزایش حجم و سفت و فرم گرفتن بافت سینه شود.
  • افزایش شیر مادران:  مادران جوانی که شیر کمی دارند مصرف منظم رازیانه به افزایش شیر آنها کمک میکند
  • ضد پیری: رازیانه سرشار از ویتامین های B و C میباشد و باعث

همچنین در ترکیبات محصولات نیوشا، محصولی است بنام “راز سلامتی” این محصول ترکیبی است از رازیانه – کاکوتی – چای سبز و آلوورا که این ترکیب علاوه بر دارا بودن خواص رازیانه فوق ذکر، به اختلالات قاعدگی و یائسگی از قبیل مشکلات گوارشی پایان میدهد و چون سطح پایین هورمون استروژن باعث شل شدن پوست؛ و کاهش کلاژن سازی در پوست میشود، این محصول به سبب دارا بودن آلوورا و رازیانه ترکیبی فوق العاده برای جوانسازی و نشاط پوست است.