خواص زیره
خواص و فواید زیره

درمان مشکلات گوارشی:

هنگام ابتلا به انگل معده، زیره سیاه استفاده کنید چون مقدار زیادی کارون در آن وجود دارد که نابودکننده کرم های انگلی معده است و با مصرف منظم زیره و خاصیت لاروکشی آن، کرمها کشته میشوند و عوارضی برای بدن شما ندارد. زیره ضدنفخ است و به کاهش گازهای شکمی کمک می کند. برای مشکلات روده و دردهای روده نیز زیره طبیعی ترین مسکّن است. مصرف دانههای زیره باعث بهبود ترشح آنزیم های گوارشی میشود و هضم را آسان می کند و با سرعت بخشیدن به فرآیند گوارش باعث می شود فرد دچار یبوست نشود.

درمان مشکلات تنفسی:

زیره مشکلات تنفسی را نیز تسکین میدهد. اگر دچار تنگی نفس می شوید زیره را در برنامه غذایی خود بگنجانید تا تأثیر آن را مشاهده کنید. گاهی اوقات سکسکه برایمان پیش می آید و تنفس ما را مختل میکند در اینجا بهتر است بدانیم که زیره برای سکسکه نیز نوعی درمان محسوب میشود. زیره برای رفع مشکل سرفه نیز مفید است و خاصیت ضد سرفه دارد و باعث سرکوب کردن سرفه خشک میشود. هنگام تنفس، دهان بدبو بسیار آزاردهنده است. خاصیت زیره برای رفع بوی بد دهان کمک کننده است. خوردن دانه زیره باعث خلاص شدن از شر نفس بدبو میشود فقط کافیست چند دانه زیره را در دهان قرار داده و بجوید.

درمان مشکلات قلبی:

زیره دارای مقدار زیادی پتاسیم است که باعث بهبود ضربان قلب میشود و با کاهش انقباض رگ های قلب، فشار خون بالا را کم میکند. همچنین زیره باعث از بین رفتن کلسترول بد در بدن میشود. پس زیره با این موارد کمک زیادی به سلامت قلب میکند. البته باید در حد اعتدال از آن استفاده نمود چون مصرف زیاد آن باعث افت ناگهانی فشارخون میشود و مصرف افراطی هر خوراکی به بدن آسیب میزند هر چند آن خوراکی بسیار مفید باشد.

بهبود مشکلات پوستی:

فواید زیره برای پوست شما بسیار است. زیره باعث کاهش پف و التهاب های پوستی میشود. اگر قسمتی از پوست شما دچار سوختگی شده باشد زیره محرکی برای ایجاد سلول های جدید در آن موضع است تا منطقه آسیب دیده ترمیم شود. از سوی دیگر زیره برای شادابی و سلامت پوست بسیار مفید است چون آنتی اکسیدان های فراوان زیره از پیری پوست پیشگیری میکند و باعث کاهش چین و چروکهای پوستی می شود. زیره برای پوست سر نیز دواست. اگر ناحیه سر دچار عفونت، خارش، شوره و یا ریزش مو شده باشد برای خلاص شدن از این مشکلات زیره بهترین روش درمان است.

درمان اختلالات عصبی:

فواید زیره به تمام چرخه های بدن و سیستم بدن منفعت می رساند. اگر دچار بیماری افسردگی، خستگی، بیخوابی یا کم خوابی هستید زیره با بهبود گردش خون و کمک به مغز باعث رفع افسردگی و خستگی می شود و نشاط را به شما بازمی گرداند. مصرف منظم دانه های زیره به علت داشتن منگنز باعث میشود انرژی بدن افزایش یابد و فرد دچار رخوت و سستی نشود. منیزیم موجود در زیره نیز مسئول بهبود ریتم خواب هستند و به شما برای داشتن خواب سالم کمک میکنند. زیره سیاه دارای آنتی اکسیدان فراوان است به همین علت از ابتلا به بیماری های عصبی همچون پارکینسون و ام اس محافظت می کند.

لاغری با زیره:

افراد ترجیح می دهند برای لاغری گیاهان دارویی را جایگزین داروهای شیمیایی کنند. زیره در برخی افراد باعث لاغری میشود. دانه های کوچک زیره باعث افزایش متابولیسم بدن و سوختن کالریهای اضافی میشود به همین علت کمک زیادی به کاهش وزن می کند و تهیه آن بسیار آسان و هزینه آن پایین است.

بخوانیم: زیره سبز یا زیره سیاه؟ کدام برای لاغری بهتر است؟

ویژگی های زیره