زیره
ویژگی گیاه زیره

زیره گیاه معطری است که به عنوان ادویه و داروی گیاهی در بیشتر کشورهای جهان شناخته میشود. این گیاه خوش طعم و خوش عطر در آشپزی، درمان امراض مختلف، سلامتی پوست و مو و لاغری به کار برده میشود.

از ویژگی های این گیاه میتوان به شاخه های فراوان، ساقه های توخالی، گل هایی ریز و سفید رنگ، برگهای ریشه ای، دانه هایی بیضی شکل و کشیده اشاره کرد که بر روی دانه‌های آن پنج خط برجسته وجود دارد. زیره از تیره جعفری و متعلق به خانواده زردک است به همین علت برگهای آن شباهت زیادی به بوته گیاه هویج و گیاه جعفری دارد. این گیاه در بیشتر کشورها همچون ایران، ترکمنستان، افغانستان، شیلی، مصر و… به صورت خودرو رشد میکنند و مردم این کشورها از وجود این گیاه پرخاصیت بهره مند میشوند و از فواید زیره نفع میبرند.

نام های زیره

زیره در دو نوع سیاه و سبز موجود است. نوع سیاه آن با نام علمی Carum Carvi و نام سنتی «کرویا» است که در فارسی به نامهای دیگری همچون زیره کرمانی، شاه زیره و زیره کوهی معروف است. نوع سبز آن با نام علمی Cuminum Cyminum L. در برخی از کتب گیاهشناسی و علمی با نام «کراویه» دیده میشود. گیاه زیره در عربی به «سنوت» و در کتابهای گیاهشناسی با نام «کمون»به چشم میخورد. در زبان های اروپایی نیز کلمه کمون را با کمی تغییر بیان میکنند و می گویند.

مواد معدنی موجود در زیره

زیره سیاه مقادیر قابل توجهی املاح، فیبر، مواد معدنی، ریزمغذی و انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها را در خود جای داده است که وجود همین مواد باعث میشود خاصیت زیره همه را شگفت زده کند. املاح و مواد معدنی مختلفی همچون آهن، مس، کلسیم، پتاسیم، منگنز، سلنیوم و منیزیم و ویتامین های ضروری مانند آ، ای، ث و ب دارد. همچنین آنتی اکسیدان های قدرتمندی در دل این دانه ها نهفته است. تمام این موارد دست به دست یکدیگر می دهند تا خواص زیره را شکل دهند. موجب این عناصر مفید، باعث خواص درمانی زیر سبز و خاصیت زیره سیاه میشوند و این دانه های کوچک را به دارویی شفابخش تبدیل کنند.

این دو نوع زیره با وجود شباهت های زیادی که به یکدیگر دارند از برخی وجوه نیز بایکدیگر تفاوت دارند. جنس، گونه، اسانس و ترکیبات این دو زیره با یکدیگر متفاوت است. زیره سیاه با رنگ سیاه خود باریکتر و دارای عطر بیشتری نسبت به زیره سبز است که به رنگ سبز روشن و با اندازه ای درشتتر به چشم میخورد و عطر کمتری نسبت به زیره سیاه دارد. بوی زیره سیاه و زیره سبز نیز با یکدیگر متفاوت است و علت آن تفاوت در ترکیبات اصلی آنهاست اما خواص زیره سیاه و خواص درمانی زیره سبز تفاوت چندانی ندارد.

دمنوش حس خوب زندگی نیوشا: زیره، زنیان و آویشن

زیره سبز یا زیره سیاه؟ کدام برای لاغری بهتر است؟