آلوورا
راز محبوبیت آلوورا

کرم‌های تسکین‌دهنده و کاهنده التهابی که از آلوورا گرفته می‌شود شهره خاص و عام است. نوشیدنی آن هم این روزها در هر سوپرمارکتی یافت می‌شود و از شرق تا غرب کسی نیست که از خواص بی‌شمار این گیاه معجزه‌آسا نشنیده باشد.

۱-یک نوشیدنی مقوی

ویژگی‌ اصلی و شاخص گیاه آلوورا همان محتوای بالای آبش است. ۹۹ تا ۹۹/۵ درصد آلوورا را آب تشکیل داده و ۱-۵/۰ ‌درصد باقی‌مانده شامل ۷۵ نوع ماده فعال بیولوژیک از جمله ویتامین‌های محلول در آب یا ویتامین‌های محلول در چربی، مواد معدنی، آنزیم‌ها، قندها و پلی‌ساکاریدهای ساده یا پیچیده، سالیسیلیک‌اسیدها و اسیدهای آمینه و اسیدهای ارگانیک و… است.

در آلوورا ویتامین A یا همان بتاکاروتن، ویتامین C و ویتامین E یافت می‌شود که بعضی از آنها آنتی‌اکسیدان هستند.

آلوورا خود حاوی این ویتامین‌هاست، بلکه مصرف خوراکی ترکیباتش می‌تواند باعث بهبود جذب ویتامین C و E شود.

به همین دلیل از آلوئه‌ورا به‌عنوان یک مکمل صحبت و توصیه می‌شود کنار تجویز ویتامین‌ها از آلوورای خوراکی هم در بیمارانی که کمبود ویتامین‌ دارند، استفاده شود. آلوورا همچنین حاوی حداقل ۸ نوع آنزیم مختلف است که وقتی ژل آن به شکل موضعی استفاده شود باعث کاهش التهابات شدید در پوست می‌شود

این گیاه حاوی برخی مواد معدنی از جمله کلسیم، کروم، مس، سلنیوم، مهمیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و روی است که بسیاری از این مواد معدنی برای عملکرد سیستم‌ آنزیم‌های مختلف بدن و محصول‌های متابولیک متفاوت ضروری است.

«پلی‌ساکاریت‌ها» و «مونوساکریت‌ها» هم در آلوورا موجود است که خواص متفاوتی از جمله ضدحساسیت یا ضدالتهابی دارند.

«آلفراکینول‌ها» که حداقل ۱۲ مورد از آن در آلوورا موجود است ترکیب دیگری است که خاصیت مسهل، ضددرد، آنتی‌باکتریال یا ضدویروسی دارد.

آلوورا حاوی اسیدهای چرب است و حداقل ۴ نوع استریل گیاهی دارد که برخی خواص ضدالتهابی، ضدعفونی‌کنندگی یا ضددرد دارند

هورمون‌هایی هم در این گیاه موجود است که می‌تواند به روند ترمیم زخم کمک کنند و خواص ضدالتهابی داشته باشد.

آلوورا حول و حوش ۲۰ اسیدآمینه از ۲۲ اسید آمینه مورد نیاز برای بدن انسان و ۷ اسیدآمینه از ۸ اسید آمینه ضروری برای بدن انسان را هم در خود دارد.

ترکیباتی مثل سالیسیلیک‌اسید با خواص ضدالتهابی، ضدباکتری در گیاه آلوورا وجود دارد. ساپونیل‌ (SAPONIL) هم ترکیبی است که تقریبا ۳ درصد از محتوای ژل آلوورا را تشکیل می‌دهد و خواص پاک‌کنندگی و ضدعفونی‌کنندگی دارد.

۲ – سم‌زدای طبیعی

آب آلوورای خالص حاوی مواد مغذی‌ای است که به سادگی توسط بدن جذب می‌شود. میان این مواد قند پیچیده‌ای به نام «اسمانام» وجود دارد که خواص فوق‌العاده‌ای دارد. طبق بررسی‌های مختلف،

این گیاه ضدالتهاب و محرک سیستم ایمنی بدن است. طبق تحقیقات، مصرف مرتب آب آلوورای خالص سبب بهبود وضعیت بیولوژیک بدن و به‌ویژه تنظیم میزان قند و چربی‌خون می‌شود، در بهبود زخم‌ها موثر است،

یبوست را درمان می‌کند و در بهبود وضعیت فلور میکروبی و آبرسانی به ارگانیسم و از بین بردن خستگی مزمن نقش دارد. به طور کلی می‌توان گفت این گیاه نقش قابل‌توجهی در پاکسازی کبد دارد و سم‌زدا محسوب می‌شود.

۳ – معجون لاغری

هنوز به اثبات نرسیده که آلوورا لاغر‌کننده است یا نه، اما تحقیقات نشان داده می‌تواند قندخون را تنظیم و از بروز ریزه‌خواری و اشتهای کاذب پیشگیری کند. به عبارتی نوشیدن آلوورا سبب لاغری نمی‌شود اما با کنترل اشتها و تاثیر مثبتی که بر هضم و جذب چربی و قند دارد به روند لاغری کمک می‌کند.

۴ – ماسک آلوورا

آلوورا خواص فوق‌العاده‌ای برای پوست دارد. استفاده از آن روی زخم سبب بهبود سریع‌تر زخم می‌شود. استفاده از آن به شکل ماسک روی پوست سبب نرمی و لطافت پوست و بسته شدن منافذ باز پوستی و آبرسانی و تقویت پوست می‌شود. همچنین ماسک آلوورا pH پوست را تنظیم می‌کند.

۵- ضدآفتاب‌سوختگی

از آلوورا می‌توانید به‌عنوان آبرسان و تقویت‌کننده پوست بعد از آفتاب‌سوختگی استفاده کنید. کافی است بعد از آفتاب‌سوختگی مقداری از ژل آن را روی محل بزنید و چند ثانیه‌ای صبر کنید.

۶- لایه‌بردار پوستی

آلوورا یک لایه‌بردار طبیعی است و در عین پاک کردن پوست به افزایش جریان خون زیر پوست کمک می‌کند. می‌توانید بعد از شامپو کردن پوست از ماسک آلوورا استفاده کنید. آلوورا همچنین به رشد سریع‌تر موها کمک می‌کند.

۷- ماسک آلوورا

برای ساخت ماسک آلوورا کافی است کمی آلوورا را با عسل و ماست و روغن آرگان مخلوط کنید و از آن به‌عنوان ماسک مرطوب‌کننده پوست یا مو بهره ببرید.

سایر خواص آلوورا

خواص التیام‌بخشی و بهبود زخم است.
پلی‌ساکاریت‌ها یا هورمون‌های رشدی که در این گیاه است می‌تواند با تاثیر روی سلول‌های پوستی به‌خصوص «فیبروبلاست‌ها» باعث تحریک فعالیت یا تکثیر فیبروبلاست‌ها و همچنین افزایش محتوای کلاژن در بافت شود که ماحصل آن سفت شدن پوست، جمع شدن زخم و افزایش قدرت ترمیم در بافت است.

برخی از مواد موجود در آلوورا آشکارا باعث تکثیر سلول‌های «لیگامان پریودونتال» می‌شوند. به همین دلیل از خواص آن در بیماری‌‌های مختلف در حیطه دندان‌پزشکی مثلا در درمان آفت‌های راجعه، سیبروز زیرمخاطی، یا سابموکس دوزیست، پریودونیت و لیکن پلان دهانی استفاده شده است.

مصرف ژل آلو‌ورا می‌تواند باعث بهبود سریع‌ سوختگی‌های سطحی پوست و مهار دور‌ه‌های التهابی ناشی از آسیب‌های سوختگی شود.

دومین مکانیسم عمده تاثیر گیاه آلو‌ورا روی پوست در معرض اشعهUV یا همان اشعه ماورای بنفش و همچنان پوست در معرض رادیوسیون و اشعه پرتوهای گاماست.

ژل‌ آلو‌ورا می‌تواند خواص حفاظتی برای پوست در معرض تابش نور آفتاب داشته باشد و استعمال موضعی گیاه آلو‌ورا روش پیشگیری موثری برای آسیب‌های پوستی ناشی از تابش نور آفتاب و… است.

بخوانیم: تاریخچه، خواص و موارد استفاده آلوورا