دمنوش خارمریم نیوشا دوست خوب کبد و مفید در حفظ سلامت بدن
دمنوش خارمریم نیوشا دوست خوب کبد و مفید در حفظ سلامت بدن

دمنوش خارمریم نیوشا دوست خوب کبد و مفید در حفظ سلامت بدن

از خارمریم به عنوان یک گیاه دارویی برای درمان طیفی از مشکلات سلامتی استفاده می کنند. اما آیا این گیاه خاصیت اثبات شده ای هم دارد؟

خارمریم با عناوین خار شیری یا خار مقدس نیز شناخته می شود و عمدتاً برای درمان مشکلات کبدی از آن استفاده می کنند؛ برخی از افراد ادعا می کنند که این گیاه می تواند کلسترول را هم پایین بیاورد و به مقابله با دیابت نوع ۲ کمک کند.

در این مقاله به ۱۰ خاصیت بالقوه ی خارمریم می پردازیم و این موضوع را بررسی می کنیم که آیا شواهد علمی کافی برای این کاربردها وجود دارد یا خیر! همچنین، به طرز مصرف و خطرات احتمالی آن می پردازیم.

خواص بالقوه خارمریم عبارتند از:

دمنوش خارمریم نیوشا و پاکسازی کبد
دمنوش خارمریم نیوشا و پاکسازی کبد

۱- کمک به سلامت کبد

یکی از متداول ترین کاربردهای خارمریم در درمان مشکلات کبد است. مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که خارمریم آسیب کبدی ناشی از رژیم غذایی را در موش ها بهبود می دهد؛ البته شواهد بیشتری نیاز است تا اثبات شود این خاصیت را برای کبد انسان هم دارد یا خیر. با این وجود، این فرضیه وجود دارد که خارمریم چنین اثری دارد.

جزء فعال این گیاه، سیلی مارین، با کاهش تولید رادیکال آزاد، به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. دانشمندان عقیده دارند که این ترکیب اثر سم زدایی دارد و به همین دلیل، این گیاه می تواند برای درمان مشکلات کبد مفید باشد.

با این وجود، تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام نشود، برای درمان مشکلات کبد، خارمریم به عنوان گزینه ی درمانی اصلی توصیه نمی شود اما می تواند یک درمان مکمل مفید باشد.

دمنوش خارمریم نیوشا و بهبود سلامت پوست
دمنوش خارمریم نیوشا و بهبود سلامت پوست

۲‌- بهبود سلامت پوست

خارمریم می تواند به داشتن پوستی سالم کمک کند. در مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ مشاهده شد که استعمال خارمریم بر پوست موش ها، به التهاب پوست آنها کمک می کند. همچنین، در تحقیق دیگری در محیط آزمایشگاهی مشاهده شد که خارمریم اثرات آنتی اکسیدانی و ضد پیری بر سلول های پوست انسان دارد.

باید تحقیقات بیشتری روی انسان صورت بگیرد تا مشخص شود استعمال خارمریم بر پوست انسان چه خاصیتی دارد.

دمنوش خارمریم نیوشا و کاهش کلسترول
دمنوش خارمریم نیوشا و کاهش کلسترول

۳- کاهش کلسترول

کلسترول بالا می تواند منجر به مشکلات قلبی شود و احتمال سکته مغزی را افزایش دهد. تحقیقی در سال ۲۰۰۶ نشان داد که خارمریم می تواند نقش مهمی در پایین نگه داشتن سطح کلسترول داشته باشد. در این تحقیق مشاهده شد سطح کلسترول افرادی که برای درمان دیابت، از خارمریم استفاده می کردند نسبت به افرادی که از دارونما استفاده می کردند پایین تر بود.

۴- کمک به کاهش وزن

در سال ۲۰۱۶ در تحقیق اولیه روی نمونه های حیوانی مشاهده شد سیلی مارین باعث کاهش وزن موش هایی شد که برای افزایش وزن شان، رژیم غذایی دریافت می کردند! به همین دلیل، این پیشنهاد مطرح شد که خارمریم می تواند برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، مفید باشد. با این حال، تأیید این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتر روی انسان دارد.

دمنوش خارمریم و کاهش مقاومت بدن به انسولین
دمنوش خارمریم و کاهش مقاومت بدن به انسولین

۵- کاهش مقاومت به انسولین

یک تحقیق روی موش ها نشان داد که عصاره خارمریم به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند. مقاومت به انسولین مشکلی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ است. اگرچه این تحقیق اشاره بر این دارد که خارمریم می تواند در مقابله با دیابت نقش داشته باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مطمئن شویم که آیا خارمریم مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و به مقابله با دیابت کمک می کند یا خیر.

دمنوش خارمریم نیوشا و ببهبود علائم آسم آلرژیک
دمنوش خارمریم نیوشا و ببهبود علائم آسم آلرژیک

۶- بهبود علائم آسم آلرژیک

سیلی مارین می تواند به کاهش التهاب کمک کند. تحقیقی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که این ماده از التهاب راه های هوایی موش های مبتلا به آسم آلرژیک جلوگیری می کند. البته تحقیقات بیشتری نیاز است تا ببینیم آیا سیلی مارین برای علائم آسم در انسان هم مفید است یا خیر.

۷- مهار گسترش سرطان در بدن

خارمریم می تواند گسترش انواع خاصی از سرطان را متوقف کند. در یک بررسی در سال ۲۰۱۶ مشاهده شد که عصاره خارمریم رشد سلول های سرطانی را در سرطان روده بزرگ (کولورکتال) مهار می کند. البته برای اینکه بدانیم برای مقابله با سرطان، چگونه باید از این گیاه استفاده کنیم، تحقیقات بیشتری لازم است.

دمنوش خارمریم نیوشا و حفظ سلامت استخوان
دمنوش خارمریم نیوشا و حفظ سلامت استخوان

۸- کمک به سلامت استخوان ها

خارمریم می تواند در بهبود سلامت استخوان ها موثر باشد. تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که خارمریم به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند؛ در این تحقیق به طور مشخص به پوکی استخوان ناشی از کمبود استروژن پرداختند. هنوز مشخص نیست که آیا خارمریم برای پوکی استخوان ناشی از عوامل دیگر هم به همان اندازه مفید است یا خیر.

برای اینکه بتوانیم با قطعیت بگوییم که خارمریم به سلامت استخوان انسان کمک می کند، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

۹- بهبود عملکرد شناختی

تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که خارمریم مقاومت به استرس اکسیداتیو را افزایش می دهد؛ استرس اکسیداتیو یکی از علل احتمالی بیماری آلزایمر است. به این ترتیب، خارمریم می تواند به بهبود عملکرد شناختی و درمان بیماری دژنراتیو (بیماری های تحلیل رونده) که بر ذهن اثر می گذارند، کمک کند.

برای تأیید اثر خارمریم بر عملکرد شناختی به تحقیقات بیشتری روی انسان ها نیاز داریم.  

۱۰- تقویت سیستم ایمنی بدن

خارمریم می تواند به تقویت پاسخ ایمنی فرد و مقابله با عفونت کمک کند. در سال ۲۰۱۶، مطالعه ای روی نمونه حیوانی نشان داد که مصرف خوراکی عصاره خارمریم، مقاومت بدن را افزایش می دهد. مطالعه ای قدیمی تر نیز نشان داده است که عصاره خارمریم اثر مثبتی بر پاسخ ایمنی در انسان ها دارد.

هر چند، پیش از اینکه دانشمندان بتوانند با قطعیت در این باره اظهار نظر کنند، باید تحقیقات بیشتری روی انسان صورت بگیرد.

طرز تهیه دمنوش خارمریم

طرز مصرف خارمریم:

خارمریم به عنوان مکمل، در فروشگاه های مواد غذایی سلامت در دسترس است. هیچ دوز استانداردی برای این گیاه تعریف نشده، پس بهتر است دوز پیشنهاد شده روی بسته بندی را بخوانید.

خارمریم به شکل چای نیز در دسترس است. چنانچه چای خارمریم می نوشید، بهتر است مصرف آن را به ۶ فنجان در روز محدود کنید.

خطرات و ملاحظات مصرف دمنوش خارمریم

– از آنجایی که خارمریم یک مکمل است، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) آن را به همان روشی که بر داروها نظارت دارد، تحت نظارت قرار نمی دهد. به همین دلیل، حتماً خارمریم را از خرده فروشی های معتبر خریداری نمایید.

– مانند هر گیاه دارویی دیگری، پیش از مصرف خارمریم نیز با پزشک خود مشورت کنید.

– خارمریم می تواند با برخی از داروها تداخل داشته باشد؛ به خصوص اگر برای بیماری های کبد تحت درمان هستید، حتماً به این مورد توجه کنید.