۸ توصیه برای روزه داری افراد سوداوی با مزاج سرد و خشک
۸ توصیه برای روزه داری افراد سوداوی با مزاج سرد و خشک

۸ توصیه برای روزه داری افراد سوداوی با مزاج سرد و خشک

روزه گرفتن برای افرادی با مزاج سوداوی به دلیل ضعف قوای جسمی اندکی دشوار است. این افراد می‌بایست تغذیه خوب داشته باشند و غذاهای مقوی و خون‌ساز مصرف کنند. (توصیه روزه داری برای سوداوی ها)

ماه رمضان و افراد با طبع سرد و خشک (سوداوی)

 • یکی از مزاج‌هایی که صاحبان آن باید با دقت به توصیه‌ها و فرامین طب سنتی آشنایی یافته و بدان عمل کنند، سوداوی مزاجان هستند. سوداوی مزاجان طبیعت سرد و خشک دارند.
 • صاحبان مزاج سودا باید از مصرف غذاهایی با طبیعت سرد و خشک اجتناب کرده و بیشتر از غذاهای گرم و تر استفاده کنند. چرا که با مصرف غذاهای سرد و خشک و سودازا، این خلط افزایش یافته و موجبات ابتلاء به بیمارهای عصبی همچون افسردگی و وسواس، بیماری‌های پوستی، واریس و … می‌شود.
 • یکی از عواملی که باعث ایجاد سودا در بدن شده و موجب بیماری می‌شود، قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی، از جمله تماشای تلویزیون، کار با رایانه و استفاده از تلفن همراه و … می‌باشد. صاحبان مزاج سودا باید نسبت به سایر مزاج‌ها حتی الامکان فقط در مواقع ضروری از این وسایل استفاده کنند.
 • سوداوی مزاجان در ماه ضیافت الهی به دلیل خشکی مزاج و مقارنت با فصل تابستان که طبیعت گرم و خشک دارد، باید مراقب کاهش رطوبت بدن خود باشند. توصیه می‌شود تا از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌هایی که رطوبت دارند بیشتر استفاده شود.
 • مهم‌ترین عاملی که افراد سوداوی مزاج را رنج می‌دهد، یبوست مزاج است که در این صورت، ابتدا باید یبوست مزاج را درمان کرد. از عوامل تاثیرگذار جهت جلوگیری از ابتلا به یبوست مزاج، خوب جویدن غذا، نوشیدن به موقع آب، حذف غذاهای با طبیعت سرد از رژیم غذایی و استفاده از غذاهایی با طبیعت گرم است.

رعایت موارد زیر به افراد سرد و خشک (سوداوی) توصیه می شود:

 1. مصرف مواد غذایی مقوی در وعده سحر و افطار
 2. خوب جویدن غذا و پرهیز از پرخوری
 3. مصرف مایعات کافی و نوشیدنی‌ها به ویژه شربت عسل و آبلیمو در فاصله افطار تا سحری (حدود سه لیوان)
 4. هنگام روزه گرفتن استراحت، خواب، تحرک و ورزش در حد اعتدال باشد
 5. حمام روزانه با آب ولرم
 6. مصرف غذاهای آبکی و باکیفیت مانند خورش‌هایی که در آن ها از گوشت تازه استفاده شده است
 7. پرهیز از مواد غذایی یبوست‌زا در ماه مبارک رمضان
 8. پرهیز از خوابیدن بلافاصله بعد از صرف غذا و فاصله انداختن بین غذا و خواب حداقل به میزان یک ساعت و نیم

بیشتر بخوانیم: سوداوی ها، بیماری های طبع سودا و غذاهای مناسب برای دفع غلبه سودا